قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

اخبارمنفی؛تأثیرات اخبارمنفی بر سلامت روان

اخبارمنفی ؛ تأثیرات اخبارمنفی رسانه‌ها بر سلامت روان افراد

این مقاله در هفته نامه سماع قلم به چاپ رسیده است.

رضاحیدری ؛ نویسنده و مشاور

 

اخبارمنفی

هرروز صبح که رادیو یا تلویزیون را روشن می‌کنید حجم وسیعی از اخبارمنفی را می‌بینید و می‌شنوید که بسیاری از آن‌ها اخبار منفی (قتل، تجاوز، حادثه، سرقت، کلاه‌برداری و …) می‌باشد.

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که شنیدن این اخبار چه تأثیری بر روی سلامت روان شما دارد؟ اصلاً چرا این‌همه اخبار منفی از تلویزیون و رادیو پخش می‌شود؟ آیا در کنار این‌همه اتفاق تلخ، اتفاق مثبتی در کشور و دنیا رخ نداده که رسانه‌ها آن‌ها را منتشر کنند؟

دکتر ماری کناتون کاسیل که از اساتید روانشناسی است بیان کرده که مردم این روزها بیش‌ازحد تحت سیطره اخبارمنفی رسانه‌ها قرارگرفته‌اند.

وی هم‌چنین اشاره می‌کند که با توجه به گستردگی رسانه‌ها این روزها افراد تمامی حوادثی که در سرتاسر جهان رخ می‌دهد را از طریق اخبار می‌بینند و می‌شنوند.

این روزها با گسترش شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام و افزایش دسترسی مردم به شبکه اینترنت اخبار سریع‌تر از قبل به دست مردم می‌رسد.

اما شنیدن و یا دیدن این اخبار چه تأثیری بر سلامت روان افراد دارد؟ در این مقاله در این خصوص با شما صحبت می‌کنیم و به تأثیرات این اخبار منفی می‌پردازیم.

هفته نامه سماع قلم . مقاله رضاحیدری
هفته نامه سماع قلم . مقاله رضاحیدری . تاثیرات اخبارمنفی بر سلامت روان

۱)ترشح هورمون استرس

طبق تحقیقات یک موسسه مطالعاتی در کانادا زمانی که اخبارمنفی وارد ذهن افراد می‌شود هورمون استرس در بدن ترشح می‌شود.

خانم‌ها بیش‌تر از آقایان به این استرس واکنش نشان می‌دهند. شاید علت آن در جزئی‌نگر تر بودن خانم‌ها نسبت به آقایان باشد. شاید هم به علت غریزه خانم‌ها در حفاظت از فرزندانشان باشد.

استرس تأثیرات مخربی بر بدن دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

  • استرس احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.
  • استرس مزمن باعث پیری می‌شود.
  • استرس ذهن را به‌هم‌ریخته و قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد.
  • استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.
  • استرس مقدمات ورود افراد به مصرف مواد مخدر را افزایش می‌دهد.
  • و …

مشاهده دائمی اخبار منفی استرس شمارا افزایش داده و احتمال ابتلای شما به بیماری‌های فوق را افزایش می‌دهد.

 

۲)سنگ دل شدن:

زمانی که دائماً اخبارمنفی و نگران‌کننده را از رسانه‌ها می‌بینیم و یا صحنه‌های خشن و تلخ را از تلویزیون تماشا می‌کنیم به‌مرورزمان زشتی و قبح این کارها در نزد ما از بین می‌رود و ما را سنگ دل و بی‌رحم می‌کند.

این اتفاق ممکن است تا جایی پیش برود که حتی در آینده در صورت تماشای اتفاقات تلخی که برای دیگران می‌افتد هیچ‌گونه واکنشی از خود نشان ندهیم و به‌اصطلاح خم به ابرو نیاوریم.

 

۳)از کاه کوه ساختن  

در سال ۱۹۹۷ تحقیقی بر روی تأثیرات روانی تماشای اخبارمنفی صورت گرفت. سه برنامه خبری ۱۴ دقیقه‌ای ساخته شد.

یکی صرفاً به بررسی موضوعات خبری منفی پرداخته، دیگری فقط موضوعات خبری مثبت را عنوان کرده و آخری به بررسی مسائلی پرداخته که از نظر احساسی خنثی بوده‌اند. سپس این برنامه‌ها برای سه گروه متفاوت از شرکت‌کنندگان پخش شد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، آن‌ها که برنامه خبری منفی را تماشا کرده بودند، پس از تماشای برنامه بسیار مضطرب‌تر و ناراحت‌تر از آن‌هایی شده بودند که تماشاگر برنامه مثبت یا خنثی بودند.

اما آنچه این تحقیق را جالب‌تر می‌کرد تأثیر این اخبار منفی بر نگرانی‌های افراد بود. از هر شرکت‌کننده خواسته شد که نگرانی اصلی خود را در آن لحظه بازگو کنند و سپس به آن‌ها گفته شد که در یک مصاحبه به این نگرانی خود فکر کنند.

محققان دریافتند که آن‌هایی که اخبارمنفی را تماشا کرده بودند، زمان بسیار بیشتری را به فکر کردن و حرف زدن در مورد نگرانی خود صرف کردند و به‌مراتب بیشتر از نگرانی خود فاجعه ساختند. درواقع افرادی که دائماً اخبار منفی را از تلویزیون تماشا می‌کنند تمایل دارند مسائل و مشکلات را بزرگ‌تر از حد خودشان نشان دهند.

این افراد در زندگی خود شروع می‌کنند به بزرگ نمایی و یا به اصطلاح از کاه کوه ساختن و دائماً مسائل را بیش‌ازحد بزرگ نشان می‌دهند.

 

۴)گوش به زنگی

یک روانشناس اجتماعی بیان می‌کند که ما به‌این‌علت به شنیدن اخبارمنفی تمایل داریم که این اخبار برای ما ماهیت تکاملی دارد و ما را از آسیب دیدن حفظ می‌کند.

هم‌چنین انسان‌ها به علت داشتن ویژگی به نام گوش به زندگی (که میزان آن در آقایان بیش‌تر است) تمایل دارند پیگیر اخبار رسانه‌ها باشند و از آن‌ها مطلع شوند.

این ویژگی گوش‌به‌زنگی شاید از اجدادمان به ما به ارث رسیده باشد؛ زیرا این ویژگی در آن زمان و در مواقعی که آن‌ها به‌صورت جمعی یا انفرادی به شکار می‌رفتند بسیار مهم بوده و می‌توانسته در مواقعی آنان را از خطرات مصون بدارد.

 

۵) تعادل برقرار نیست

در هر کشوی همه‌روزه هم اتفاقات مثبت و هم اتفاقات منفی رخ می‌دهد؛ اما متأسفانه رسانه‌ها (شاید برای جذب مخاطب بیشتر) بیشتر تمایل به انعکاس اخبارمنفی دارند.

اگر در نقطه‌ای از کشور اتفاق تلخی رخ می‌دهد که می‌تواند خاطرمان را آزرده سازد قطعاً در گوشه‌ای دیگر هم اتفاقات زیبایی در حال رخ دادن است که می‌تواند موجب انبساط خاطرمان شود.

رسانه‌ها باید این تعادل را در انعکاس اخبار رعایت کرده و در کنار انتشار اخبارمنفی، خبرهای مثبت را هم منعکس سازند.

 

۶) هیاهوی رسانه‌های اجتماعی

گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش دسترسی مردم به این شبکه‌ها مدیران صفحات و کانال‌های این شبکه‌ها را برآن داشته تا برای جذب مخاطب بیشتر دست به هر کاری بزنند.

در کنار تمامی اخبار تلخی که از تلویزیون پخش می‌شود (که نسبت به شبکه‌های اجتماعی معتبرتر هستند) چند برابر آن از شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

سرعت بالاتر این شبکه‌ها در انتقال اخبار سبب شده کوچک‌ترین حوادث تلخ هم به‌سرعت بین افراد دست‌به‌دست شود و موجی از منفی نگری و ناامیدی را در بین مردم ایجاد کند.

 

۷) تزریق روحیه ناامیدی

یک رفتارشناس اجتماعی اشاره می‌کند که اخبارمنفی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر شرایط روحی و روانی جامعه و به‌خصوص جوانان داشته باشد.

انتشار پی‌درپی اخبارمنفی می‌تواند سبب ناامیدی و دلسردی جوانان شود. زمانی که یک جوان همه‌روزه اخبار اختلاس‌ها و کلاه‌برداری‌های میلیاردی را می‌شنود دیگر امیدی به کار و تلاش و کسب روزی حلال نداشته و انگیزه خود برای این کارها را از دست می‌دهد.

انتشار اخبارمنفی و ناامیدکننده می‌تواند سبب گسترش معضلاتی چون افسردگی، اضطراب، اعتیاد، خودکشی و غیره در اقشار جامعه و به‌خصوص جوانان شود.

شاید لازم باشد مقاله خوش بینی را مطالعه کنید

تاثیرات اخبارمنفی بر سلامت روان . رضاحیدری

۸) تأثیرات اخبارمنفی برای کودکان

در کنار تمامی آسیب‌هایی که اخبارمنفی برای افراد جامعه دارد در این میان کودکان نیز از این آسیب‌ها مصون نبوده و آن‌ها هم در این هیاهوی رسانه‌ها آسیب می‌بینند.

کم نیستند کودکانی که به خاطر تماشای اخبار قتل‌عام‌ها، تجاوز به کودکان، سرقت‌های وحشیانه، نزاع‌های خیابانی و … دچار اضطراب‌های فراوان شده و کار آن‌ها را به کلینیک‌های روانشناسی کشانده است.

این کودکان دچار ترس از دست دادن والدین، کابوس‌های شبانه، ترس از مردن، از دست دادن همدلی، بدبین شدن به جامعه و افرادی بیرون از خانه و … می‌شوند و سلامت روان آن‌ها دچار آسیب جدی می‌شود.

در اینجا نقش والدین بسیار پررنگ است و باید تماشای اخبار را در منزل مدیریت کنند به‌گونه‌ای که: کودکان بیش‌ازحد اخبار منفی و خشن را مشاهده نکنند، در صورت مشاهده این اخبار درکنار کودکان خود بوده و توضیحات لازم را برای آن‌ها بیان کنند.

به کودکان خود بگویند که احتمال بروز چنین اتفاقاتی بسیار کم بوده و امنیت آن‌ها کاملاً از سوی والدینشان تأمین‌شده است،

نکته پایانی

اما در پایان لازم است به این نکته هم اشاره‌کنیم که وقتی می‌گوییم تماشای اخبارمنفی از تلویزیون این تأثیرات منفی را با خود به همراه دارد، نمی‌خواهیم بگوییم که باید نسبت به هم‌وطنانمان و انسان‌های آسیب‌دیده بی‌مسئولیت باشیم.

اما زمانی که کاری از دست ما برنمی‌آید و دیدن این اخبار هیچ کمکی که افراد آسیب‌دیده نمی‌کند و تنها حال ما را بد می‌کند پس چه‌بهتر که تماشای این اخبار را تا حد ممکن کاهش دهیم.

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

پس کرامت چه می‌شود؟-روزنامه فرهیختگان

پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصول شما به سبد خرید افزوده شد رد کردن