قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

اهمیت مهارت های ارتباطی ؛ مقاله جدید در روزنامه وقایع

اهمیت مهارت های ارتباطی ؛ مقاله جدید در روزنامه وقایع

این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده است.

رضاحیدری؛ نویسنده و مشاور

 

اهمیت مهارت های ارتباطی

همه‌ی ما در طول روز مشغول برقراری ارتباط با دیگران هستیم؛ اما معمولاً در این زمینه ضعف‌هایی داریم که برای ما مشکل‌ساز می‌شوند و فرایند ارتباط را مختل می‌سازند.

شاید لازم باشد ابتدا تعریفی از ارتباط ارائه دهیم تا با شناخت دقیق‌تر این مسئله بتوانیم مشکلات ارتباطی را در خودمان برطرف کنیم.

 

ارتباط چیست؟

فرایندی که در آن افکار و اندیشه‌ها و احساسات از فردی به فرد دیگرمنتقل می‌شود. همچنین می‌توان ارتباط را این‌گونه تعریف کرد: ارسال پیام ازیک شخص به شخصی دیگر چه به‌صورت کلامی و چه غیرکلامی.

پس در یک ارتباط چند بخش وجود دارد:فرستنده٬گیرنده٬پیام٬کانال ارتباطی٬بازخورد.

ارتباط برقرار کردن با دیگران پدیده‌ای به‌ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما در حقیقت دارای پیچیدگی‌هایی است.

انسان‌ها بیشتر احساسی هستند تا منطقی و برای نفوذ در دل آن‌ها لازم است از تکنیک‌های ارتباط مؤثر استفاده شود.

 

ارتباط مؤثر چیست؟

ارتباط مؤثر ارتباطی است که درآن معنا و مفهوم به‌درستی منتقل شود و ما به نتیجه دلخواه خود برسیم. شما نامه‌ای به رئیس اداره‌تان می‌نویسید و از او درخواست انتقالی دارید.

حتی ممکن است این درخواست را به‌صورت حضوری داشته باشید. اگر بتوانید درخواست خود را برای او بفرستید یا برایش توضیح دهید که چه چیزی از او می‌خواهید ارتباط برقرارشده است؛ اما زمانی می‌توانید ادعای برقراری یک ارتباط مؤثر را داشته باشید که به درخواست شما پاسخ مثبتی داده شود.

یا اینکه حداقل پیغام شما به‌درستی به رئیس منتقل‌شده باشد و او منظور شمارا فهمیده باشد. ارتباط مؤثر کمک می‌کند تا ارتباطات روزمره ما تبدیل به نتایج مثبت شده و به خواسته‌های خودمان برسیم.

برایان تریسی و بسیاری از اساتید دیگر درزمینه ارتباطات معتقدند که ۸۵ درصد کیفیت زندگی ما مربوط به کیفیت برقراری ارتباط ما با دیگران است.

همان‌طور که گفتیم زمانی می‌توان ادعا کرد ارتباط مؤثری برقرارشده که پیام به‌خوبی منتقل‌شده و بازخورد مناسبی هم از شنونده دریافت شده باشد.

یکی دیگر از ملاک‌ها برای سنجش ارتباط مؤثر این است که از ارتباط برقرارشده لذت ببریم. گاهی ما درخواستی از کسی داریم و آن را مطرح می‌کنیم اما این طرح درخواست به‌گونه‌ای است که نه‌تنها از آن لذتی نمی‌بریم بلکه سبب حقارت ما نیز می‌شود.

کارمندی که بلد نیست چگونه باید با همکاران خود ارتباط برقرار کرده و مثلاً از آنان بخواهد به حقوق او احترام بگذارند، به‌گونه‌ای درخواست خود را مطرح می‌کند که نشان‌دهنده این است که او کم آورده و به‌صورت التماس گونه درخواستش را مطرح می‌کند؛ اما کارمندی که می‌داند چگونه باید با قاطعیت با همکارانش صحبت کند هم جایگاه خود را حفظ کرده وهم به نتیجه دلخواه خود می‌رسد.

شما با استفاده از تکنیک‌های برقراری ارتباط مؤثر می‌توانید به‌گونه‌ای با دیگران ارتباط برقرار کنید که هم به خواسته‌هایتان برسید و هم از صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با دیگران لذت ببرید. این کار سبب بالا رفتن اعتمادبه‌نفس شما شده وزندگی را برایتان لذت‌بخش‌تر می‌کند.

اهمیت مهارت های ارتباطی ؛ مقاله جدید در روزنامه وقایع رضاحیدری؛ نویسنده و مشاور
اهمیت مهارت های ارتباطی ؛ مقاله جدید در روزنامه وقایع رضاحیدری؛ نویسنده و مشاور

اهمیت ارتباط مؤثر

این چگونگی برقراری ارتباط ما با دیگران است که کیفیت زندگی ما را تعیین می‌کند. اگر خواسته‌ای از دیگری داشته باشیم تنها به‌وسیله برقرار کردن یک ارتباط خوب و مؤثر است که می‌توانیم نتیجه بگیریم.

اگر بخواهیم زندگی آرام و لذت بخشی را تجربه کنیم تنها از کانال برقراری ارتباط مؤثر با اعضای خانواده می‌توانیم به آن دست‌یابیم.

اگر بخواهیم دوستانی در اطراف خود داشته باشیم باید بتوانیم با آن‌ها به‌خوبی ارتباط برقرار کرده و این ارتباط را حفظ کنیم؛ اما اگر نتوانیم ارتباطات خوبی با اطرافیان برقرار کنیم چه می‌شود؟ در این صورت نه‌تنها نمی‌توانیم خواسته‌های خود از دیگران را مطرح و برای آن‌ها جوابی بگیریم بلکه کسی هم حاضر به برقراری ارتباط با ما نیست و تنهایی و گوشه‌نشینی نصیب ما می‌شود.

توانایی برقراری ارتباط مؤثر در بسیاری از مواقع می‌تواند به ما کمک کرده و راهگشای ما باشد. شما فرزندی دارید و می‌خواهید به او بگویید که چه‌کاری را انجام داده و چه‌کاری را انجام ندهد؛ اما فرزند شما برای حرف‌های شما تره هم خرد نمی‌کند.

کارمندی هستید که تمام وظایف کارمندی خود را به‌خوبی انجام داده‌اید و با عملکردتان سبب ارتقاء و رشد سازمان خود شده‌اید حال می‌خواهید درخواست افزایش حقوق بدهید اما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید.

شما صاحب یک فروشگاه مواد غذایی هستید اما اخیراً تعداد مشتری‌هایتان خیلی کم شده و نمی‌دانید که مشکل کار کجاست (البته شاید به خاطر تورم باشد که در اینجا کاری از دست شما ساخته نیست).

اگر دریکی از موقعیت‌های بالا قرار دارید یا چیزی شبیه به آن‌ها شما نیازمند یادگیری مهارت‌های ارتباطی هستید.

در ادامه به‌طور مفصل‌تر به اهمیت مهارت های ارتباطی در بخش‌های مختلف زندگی می‌پردازیم.

 

در محل کار

وقتی با افراد موفق صحبت می‌کنیم به نکته‌ای پی می‌بریم که اهمیت ارتباط مؤثر در آن پیداست. این افراد اغلب به‌خوبی با همکاران٬شرکا و کارمندان خود ارتباط برقرار می‌کنند.

در محیط کار به همدیگر اعتماد داشته و به‌خوبی با همکاری یکدیگر موجبات پیشرفت خود و سازمانشان را رقم می‌زنند.

این افراد از بودن در محل کارشان لذت برده و هیچ‌گاه از کار کردن خسته نمی‌شوند.

برقراری ارتباط خوب در یک سازمان یا اداره بیشتر به خود کارمندان آن بستگی دارد تا مقدار بودجه آن سازمان. برخی از افراد نبود چنین روابط در میان سازمانشان را دولتی بودن آن سازمان و یا نبود بودجه مناسب در آن سازمان می‌دانند.

وقتی با یکی از دوستانم در مورد یکی از مؤسسات خصوصی و نحوه برخوردی که آن‌ها با من داشتند٬صحبت می‌کردم گفت آن موسسه غیردولتی است و این چیزهایی که میگویی در سازمان‌های دولتی قابل‌اجرا نیست.

از شما می‌پرسم آیا بلند شدن جلوی پای ارباب‌رجوع٬یک پذیرایی ساده٬با لبخند صحبت کردن و کارهای ازاین‌دست نیاز به بودجه خاصی دارد که در ادارات دولتی از آن خبری نیست؟

اهمیت مهارت های ارتباطی ؛ مقاله جدید در روزنامه وقایع رضاحیدری؛ نویسنده و مشاور
اهمیت مهارت های ارتباطی ؛ مقاله جدید در روزنامه وقایع رضاحیدری؛ نویسنده و مشاور

جهت آشنایی بیشتر با مهارت های ارتباطی کتاب اسرار ارتباط مؤثر را مطالعه بفرمایید.

در خانواده

افرادی که در یک خانواده زندگی می‌کنند معمولاً زمان زیادی را باهم می‌گذرانند. یک زوج ممکن است ۸۰ سال در کنار هم زندگی کنند.

این مدت طولانی سبب می‌شود آن‌ها ارتباطات بیشتری را باهم تجربه کنند. حال اگر زن‌وشوهری نتوانند به‌خوبی باهم ارتباط برقرار کنند چه می‌شود؟ متأسفانه برخی از زوج‌ها به دلیل اینکه با مهارت‌های ارتباطی آشنایی ندارند کل زندگی را فقط به تحمل همدیگر مشغول هستند.

عده‌ای هم که تنها روابط خوبشان به سال‌های ابتدایی زندگی مشترکشان برمی‌گردد. آشنایی با مهارت‌های ارتباطی سبب می‌شود زن و شوهرها تا زمانی که در کنار همدیگر هستند از باهم بودن لذت برده و به‌جای زنده‌بودن ٬زندگی کنند.

آشنایی با این مهارت‌های سبب افزایش عشق و علاقه همسران نسبت به هم شده و به آنان این فرصت را می‌دهد که به‌خوبی خواسته‌های خود را مطرح کرده و پاسخ مناسبی دریافت کنند.

آشنایی زن و شوهرها با مهارت‌های ارتباطی سبب می‌شود به‌خوبی بتوانند حرفشان را بگویند و همین عامل سبب پیشگیری از بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک می‌شود.

 

در تربیت فرزند

اینکه چگونه با فرزندان خود صحبت کنیم؟ چگونه و با چه لحنی آنان را تنبیه کنیم؟ چگونه به سؤالات آنان جواب دهیم؟ همگی از شرایطی هستند که شاید بسیاری از والدین این ادعا را داشته باشند که می‌دانند چگونه باید با آن‌ها روبرو شوند؛ اما وقتی رفتار والدین با فرزندانشان را مشاهده می‌کنیم خلاف این ادعا را مشاهده می‌کنیم.

معمولاً والدین طوری با فرزندانشان حرف می‌زنند که اثرگذار نیست و بچه‌ها از آنان حرف‌شنوی ندارند. عده‌ای هم می‌خواهند به همان سبکی که با بزرگ‌سالان ارتباط برقرار می‌کنند با کودکان خود ارتباط برقرار کنند.

درصورتی‌که برای برقراری یک ارتباط مؤثر با کودکان باید به زبان کودکانه با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

پس کرامت چه می‌شود؟-روزنامه فرهیختگان

پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا …

۲ دیدگاه

  1. زنده باد ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصول شما به سبد خرید افزوده شد رد کردن