قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

خشم با ما چه می کند؟

وقتی خشمگین می شویم اتفاقاتی در بدن ما می افتد.اگر خشم خود خود را مدیریت نکنیم و دائما خشمگین باشیم این اتفاقات نیز دائما در بدن ما تکرار شده و در بلند مدت نبایج بدی در بدن ما می گذارد.در اینجا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

امیدوارم آگاهی از مطالب به ما کمک کند تابا شناسایی ضرر های خشم آن را مدیریت کرده و در جهت سلامتی خود گام برداریم.

ضررهای خشم

روزی پدری به پسرش کیسه‌ای پر از میخ و یک چکش داد و گفت هر وقت عصبانی شدی یک میخ به دیوار روبرو بکوب. روز اول پسرک مجبور شد ۲۵ میخ به دیوار بکوبد. در روزها و هفته‌های بعد که پسرک توانست خلق‌وخوی خود را کنترل کند و کمتر عصبانی شود، تعداد میخ‌هایی که به دیوار کوبیده بود رفته‌رفته کمتر شد. چون خشمگین شدن انرژی زیادی از پسرک می‌گرفت، پسرک متوجه شد که آسان‌تر است که خشم و عصبانیت خود را کنترل کند تا آنکه میخ‌ها را به دیوار سخت بکوبد و بالاخره به‌روزی رسید که پسرک دیگر عادت عصبانی شدن را کنار گذاشته بود و این موضوع را به پدر اطلاع داد. پدر به پسرش گفت حالا به ازای هرروزی که در آن عصبانی نمی‌شوی، یکی از میخ‌ها را از دیوار بیرون بکش. روزها گذشت تا بالاخره یک روز پسر به پدرش رو کرد و گفت همه‌ی میخ‌ها را از دیوار درآورده است. پدر دست پسرش را گرفت و به آن‌طرف دیوار که میخ‌ها را بر روی آن کوبیده شده و سپس درآورده شده بود، برد و روبه پسر کرد و گفت تو موفق شدی تمام میخ‌ها را از دیوار بیرون بکشی اما سوراخ‌هایی که در دیوار ایجادشده را ببین! این دیوار دیگر هیچ‌وقت دیوار قبلی نخواهد شد. پسرم وقتی تو در حال عصبانیت چیزی را می‌گویی یا کاری را انجام می‌دهی مانند میخی است که بر دیوار دل طرف مقابل می‌کوبی یا چاقویی است که به شخصی بزنی و آن را درآوری، بعدازاین کار، مهم نیست چند مرتبه به شخص روبرو بگویی «معذرت می‌خواهم» آن‌ها زخم‌ها دیگر مثل قبل‌ترمیم نمی‌یابد.

تأثیرات خشم بر بدن

خشم سبب ترشح هورمون آدرنالین در بدن می‌شود آدرنالین برای آمادگی بدن در انجام فعالیت‌های شدید یا دفاع از خود ترشح می‌شود با تأثیر آدرنالین، خون از چهره به ماهیچه‌ها هجوم آورده و به بخش‌هایی که ضروری‌تر است جریان می‌یابد برای همین است که هنگام ترس رنگ از رخسارتان می‌پرد. عصبانیت دائمی و خشمگین بودن به علت اینکه دائماً ضربان قلب شمارا بالا می‌برد و جریان خون را در رگ‌های شما افزایش می‌دهد، در بلندمدت سبب ابتلا به بیماری‌های قلبی شده و سلامتی را به خطرمی اندازد.

خشم همچنین سبب این تغییرات در بدن می‌شود: تسریع تنفس٬ افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشارخون ٬ سفت شدن عضلات٬ سریع‌تر شدن حرکات و گفتار٬ متوقف شدن سیستم گوارش٬ آزاد شدن ذخایر گلوکز از کبد٬ افزایش هورمون تستوسترون در مردان٬ افزایش قدرت جسمانی٬ سرخ شدن چهره٬ گشادشدن چشم‌ها٬ ترشح کورتیزول و سرکوب سیستم ایمنی بدن. همچنین در اثر عصبانیت مزمن ممکن است به زخم معده، یبوست، اسهال، درد معده و روده، سکسکه، سوءهاضمه مزمن، حمله قلبی، سکته، مشکلات کلیوی، چاقی و یا سرماخوردگی‌های مکرر مبتلا شوید.

فاصله گرفتن از دیگران

خشم سبب فاصله گرفتن دیگران از شما می‌شود و به ارتباطات شما با دیگران لطمه می‌زند. سبب می‌شود دیگران در مقابل شما به‌صورت دفاعی مقاومت کنند. هیچ‌کس دوست ندارد با فرد خشمگین و عصبانی رابطه دوستی برقرار کرده و یا رابطه‌اش را ادامه دهد. خشم و عصبانیت شما سبب می‌شود کم‌کم دوستان خود را از دست بدهید.

خواری و ذلت

سخت آشفته و غمگین بودم …به خودم می‌گفتم:
بچه‌ها تنبل و بداخلاق‌اند

دست‌کم می‌گیرند درس‌ومشق خود را …
باید امروز یکی را بزنم، اخم کنم
و نخندم اصلاً تا بترسند از من و حسابی ببرند …

خط‌کشی آوردم، در هوا چرخاندم!
چشم‌ها در پی چوب، هر طرف می‌غلطید
مشق‌ها را بگذارید جلو، زود، معطل نکنید!

اولی کامل بود،
دومی بدخط بود… بر سرش داد زدم…
سومی می‌لرزید …
خوب، گیر آوردم!
صید در دام افتاد و به چنگ آمد زود …
دفتر مشق حسن گم‌شده بود
این‌طرف، آن‌طرف، نیمکتش را می‌گشت
تو کجایی بچه؟
بله آقا، اینجا
همچنان می‌لرزید …
“پاک تنبل شده‌ای بچه بد “
“به خدا دفتر من گم‌شده آقا، همه شاهد هستند “
ما نوشتیم آقا

بازکن دستت را …
خط‌کشم بالا رفت، خواستم بر کف دستش بزنم
او تقلا می‌کرد
چون نگاهش کردم  . . . ناله‌ی سختی کرد …
گوشه‌ی صورت او قرمز شد
هق‌هقی کرد و سپس ساکت شد …
همچنان می‌گریید …
مثل شخصی آرام، بی خروش و ناله
ناگهان حمدالله، درکنام خم شد
زیر یک میز، کنار دیوار، دفتری پیدا کرد …

گفت: آقا ایناهاش، دفتر مشق حسن!

چون نگاهش کردم، عالی و خوش‌خط بود
غرق در شرم و خجالت گشتم
جای آن چوب ستم، بر دلم آتش زده بود
سرخی گونه او، به کبودی گروید …

صبح فردا دیدم
که حسن با پدرش و یکی مرد دگر
سوی من می‌آیند …

خجل و دل‌نگران، منتظر ماندم من
تا که حرفی بزنند
شکوه‌ای یا گله‌ای، یا که دعوا شاید

سخت در اندیشه‌ی آنان بودم
پدرش بعدِ سلام،
گفت: لطفی بکنید و حسن را بسپارید به ما

گفتمش، چی شده آقا رحمان؟
گفت: این خنگ خدا
وقتی از مدرسه برمی‌گشته به زمین افتاده
بچه‌ی سربه‌هوا
یا که دعوا کرده
قصه‌ای ساخته است
زیر ابرو و کنار چشمش، متورم شده است
درد سختی دارد، می‌بریمش دکتر
با اجازه آقا …

چشمم افتاد به چشم کودک …
غرق اندوه و تأثر گشتم
منِ شرمنده معلم بودم
لیک آن کودک خرد و کوچک
این‌چنین درس بزرگی می‌داد
بی‌کتاب و دفتر …

من چه کوچک بودم، او چه اندازه بزرگ
به پدر نیز نگفت
آنچه من از سرخشم، به سرش آوردم

عیب کار از خود من بود و نمی‌دانستم
من از آن روز معلم شده‌ام …
او به من یاد بداد درس زیبایی را …
که به هنگامه‌ی خشم
نه به دل تصمیمی
نه به لب دستوری
نه کنم تنبیهی

یا چرا اصلاً من عصبانی باشم، بامحبت شاید، گرهی بگشایم
با خشونت هرگز…

وقتی خشمگین شوید و نتوانید خشم خود را مدیریت کنید دست‌به‌کارهایی می‌زنید که بعداً باید بابت آن‌ها از دیگران عذرخواهی کنید. وقتی این رفتار دائماً در شما تکرار شود سبب می‌شود همیشه مشغول عذرخواهی کردن از دیگران باشید و با این کار اعتبار خود را ازدست‌داده و به خواری و ذلت دچار می‌شوید.

ناتوانی در تصمیم‌گیری

خشم سبب می‌شود شما به هنگام تصمیم‌گیری دچار مشکل شده و نتوانید تصمیم درست و منطقی بگیرید. به همین دلیل است که می‌گویند هیچ‌گاه موقع عصبانیت تصمیم نگیرید.

امام علی (علیه‌السلام) تواناترین مردم در تشخیص درست (تصمیم‌گیری صحیح) کسی است که خشمگین نشود. این کلام از امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) به‌خوبی نشان می‌دهد فردی که خشمگین می‌شود نمی‌تواند به‌خوبی تصمیم بگیرید و در تصمیم‌گیری خود دچار اشتباه می‌شود.

تأثیرات خشم در خانواده

خانواده محلی برای رسیدن به آرامش و سکون و جایگاه مهرورزی و انس‌جویی است. اگر در این محل خشم و رفتارهای پرخاشگرانه بروز پیدا کند صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد می‌شود که هم رابطه‌ی بین همسران وهم تربیت فرزندان را مختل می‌کند. در خانواده‌ای که خشونت جای محبت و الفت را بگیرد احترام بین زوجین از بین می‌رود، سردی وبی محبتی بر روابط حاکم می‌شود و این خانواده دیگر جایی برای تربیت صحیح فرزندان نیست. در چنین خانواده‌ای نمی‌توان توقع رشد و پرورش فرزندانی صالح و دلسوز برای پدر و مادر را داشت. همچنین بیشترین آسیب به روابط بین زوجین وارد می‌شود به‌گونه‌ای که هیچ‌کدام دیگر دلسوز یکدیگر نیستند و این یعنی پایان عمر عاطفی خانواده و به‌اصطلاح طلاق عاطفی.

 

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

شادی کجاست؟ – روزنامه وقایع استان

شادی کجاست؟ رضا حیدری؛ روانشناس مثبت‌گرا این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده …

یک دیدگاه

  1. محمد ولی حسنی

    عالیی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *