قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

خوش بین ؛ چگونه در شرایط بد خوش بین باشیم؟

چگونه در شرایط بد خوش بین باشیم؟

این مقاله در روزنامه اطلاعات شماره ۷ خرداد ۹۷ چاپ شده است.

رضا حیدری؛نویسنده و مشاور

 

خوش بین

این روزها قیمت دلار و به دنبال آن قیمت خیلی چیزها بالا رفته است . در کنار این افزایش قیمت خیلی‌ها هم شغل مناسبی ندارند تا بتوانند حداقل‌های زندگی خود را تأمین کنند .

شاید بهتر باشد بگویم خیلی‌ها اصلاً شغل ندارند.

آیا با این شرایط می‌شود خوش‌بین بود؟آیا می‌شود به آینده امیدوار بود؟ممکن است من را به بی‌عقلی متهم کنید و بگوید که این جوان نمی‌داند که جامعه در چه وضعیتی است  و دم از خوش‌بینی می‌زند.

به شما حق می‌دهم اما سؤال من از شما این است:آیا این‌همه بدبینی و ناامیدی تابه‌حال حتی به‌اندازه یک هزارتومانی برایتان سود داشته؟

آیا تابه‌حال شده به زمین و زمان بدوبیراه بگویید و یک‌دفعه ببینید که یک ایران چک پنجاه‌هزارتومانی در جیبتان ظاهرشده باشد؟

پاسخ این سؤال‌ها را هم من می‌دانم و هم شما. بدبینی هیچ سودی به حال ما ندارد.در مقابل خوش‌بینی می‌تواند تا حدودی شرایط سخت را برایمان قابل‌تحمل کند.

خوش بین بودن سبب افزایش رضایت از زندگی می‌شود و سلامت جسمی و روانی ما را تأمین می‌کند. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

روزنامه اطلاعات دوشنبه 7 خرداد 97
چگونه در شرایط بد خوش‌بین باشیم؟ رضا حیدری؛نویسنده و مشاور
خوش بین
رضاحیدری خوش بین

اول برویم سراغ قرآن

در قرآن کریم و دین مبین اسلام به خوش‌بینی و امید اشارات فراوانی شده و از ما خواسته‌شده که از بدبینی (که به‌نوعی نقطه مقابل خوش‌بینی است) دوری‌کنیم.(سوره حجرات آیه ۱۲).

حتی در روایات معصومین (علیهم‌السلام) آمده که یأس و ناامیدی، زمانی وجود انسان را فرامی‌گیرد که نسبت به خداوند و عملکردهای او بدبین باشد؛ به این معنا که بدبینی و ناامیدی از آینده به‌نوعی شرک به خداوند محسوب می‌شود.

اگر کسی به خداوند متعال ایمانی قوی داشته باشد قطعاً ناامید نشده و دست از تلاش برنمی‌دارد. این افراد اعتقاددارند که خداوند روزی آن‌ها را می‌رساند و فقط لازم است که به وظیفه خود عمل کنند و دست از تلاش برندارند.

فرد خوش بین بسیاری از بلاها و اتفاقات بد زندگی را آزمایش از سوی خدا می‌داند و معتقد است که در این شرایط خداوند او را آزمایش می‌کند (سوره بقره آیه ۱۵۵).

اگر از این آزمایش سربلند بیرون بیاید پاداشی بزرگ در انتظار اوست.

 

حالا برویم سراغ مارتین سلیگمن

مارتین سلیگمن ازجمله افرادی است که تحقیقات زیادی در حوزه مثبت نگری انجام داده است. او بیان می‌کند که خوش‌بینی سبک تفسیر افراد از اتفاقات پیرامون خودشان است.

به‌عبارت‌دیگر این‌که ما چگونه به یک‌چیز نگاه می‌کنیم (که گاهی مهم‌تر از چیزی است که به آن نگاه می‌کنیم) سبب می‌شود خوش‌بین باشیم.

اما چطور چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ حتماً شما هم مصاحبه تلویزیون را با آن کارآفرین روستایی دیده‌اید که دریکی از روستاهای شیراز اقدام به اجاره منزل خود به توریست‌های خارجی نموده و حالا برای خودش کسب‌وکاری میلیاردی دست پا کرده است.

این مرد می‌توانست با خود بگوید که من در روستا زندگی می‌کنم و هیچ امکاناتی ندارم تا مثل شهری‌ها در رفاه باشم اما او به روستایی بودن خود به‌عنوان یک فرصت نگاه کرد و نه تهدید.

پس اینکه چگونه به مسائل اطراف خود نگاه می‌کنیم می‌تواند بسیار مهم باشد.

این مسئله می‌تواند ما را نسبت به آینده خوش بین کرده و راه رسیدن به آرزوهایمان را هموارتر کند.

سهراب سپهری هم (البته با اجازه اهل شعر و ادب) به‌نوعی به این مسئله اشاره می‌کند: چشم‌ها را باید شست…

در خوش‌بینی که مارتین سلیگمن به آن اشاره می‌کند اساساً نحوه تفسیر افراد از اتفاقات پیرامونشان است که می‌تواند سبب ایجاد خوش‌بینی در آن‌ها شود.

پس حواسمان باشد که چگونه به یک مسئله یا مشکل نگاه می‌کنیم. آن را به‌عنوان یک فرصت می‌بینیم یا تهدید؟

مطالعه این مقاله در وبسایت روزنامه اطلاعات

بدبینیِ خوب!

البته لازم است بگویم که بدبینی آن‌قدرها هم بد نیست. گاهی بدبینی سبب می‌شود نقاط ضعف خودمان را پذیرفته و بر اساس آن‌ها تصمیم درستی بگیریم.

اگر در تمامی شرایط خوش بین باشیم و بدبینی در ما وجود نداشته باشد درواقع ما ساده‌لوح هستیم و نه خوش‌بین.

خوش بین واقعی کسی است که هم به نقاط ضعف خود نگاه می‌کند و هم به نقاط قوت خود و البته تمرکز اصلی‌اش بر نقاط قوت خودش است.

برای رسیدن به شادکامی و خوش‌بینی لازم است مثل نمک دانی که سر سفره می‌گذاریم تا هرازگاهی اندکی نمک به غذا بزنیم و از غذایمان لذت بیشتری ببریم گاهی هم با بدبینی به مسائل نگاه کنیم.

این کار باعث می‌شود بهتر بتوانیم مشکلات خود را تشخیص داده و آن‌ها را حل کنیم.

می‌گویند:

خوش بین ها و بدبین‌ها هر دو به بشر خدمت کرده‌اند؛

اولی با آفریدن هواپیما و دومی با آفریدن چتر نجات!

 

داروی تلخ

همه ما این مثال را شنیده‌ایم که بسیاری از چیزهایی که برای ما مفید است ممکن است خیلی باب میل ما نباشد. مثل دارو که ممکن است تلخ باشد اما استفاده از آن برای ما مفید بوده و می‌تواند سلامت را به ما بازگرداند.

قرآن کریم هم باظرافت تمام به این نکته اشاره‌کرده و می‌فرماید: چه بسیار چیزهایی که از آن‌ها اکراه دارید و آن‌ها به نفع شماست (سوره بقره آیه ۲۱۶).

اگر به پیرامون خود نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بسیاری از افراد باوجود شرایط بدی که داشته‌اند توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی دست یابند.

زندگی در روستا، تحصیل در یک مدرسه سطح پایین در حاشیه شهر، مورد تمسخر دیگران قرار گرفتن، معلولیت جسمی و خیلی چیزهای دیگر در نگاه اول مانعی بر سر راه موفقیت محسوب می‌شود؛ اما از کجا معلوم شاید این‌ها در آینده به نفع ما باشد و ما از آن بی‌خبر باشیم.

افراد زیادی در شرایطی که به آن‌ها اشاره کردیم زندگی کرده‌اند، اما به‌جای نگاهی سرشار از بدبینی و منفی نگری با نگاهی مثبت به شرایط خود نگاه کرده‌اند.

این افراد به‌جای اینکه به دنبال نداشته های خود باشند بیشتر به آن چیزهایی توجه کرده‌اند که داشته‌اند.

همین عامل سبب شده باوجود شرایط سختی که داشته‌اند بتوانند به‌خوبی از فرصت‌های خود نهایت استفاده را ببرند.

خوش بین
چگونه در شرایط بد خوش بین باشیم؟ رضا حیدری؛نویسنده و مشاور

حالا باید چکار کنیم؟

اما برای اینکه تبدیل به یک آدم خوش بین شویم لازم است این اقدامات را انجام دهیم:

اول اینکه توجه انتخابی داشته باشیم؛به این معنا که خودمان انتخاب کنیم به چیزهایی در زندگی توجه کنیم. به‌جای توجه به کمبودها به امکاناتی که داریم توجه کنیم.

اینکه به یک موسیقی مثبت و انرژی‌بخش گوش کنیم یا یک آهنگ غمگین دست خود ماست. اینکه به اخبار حوادث که سرشار از خبرهای جنگ و غارت و تجاوز است گوش نگاه کنیم و یا به یک برنامه طنز و یا یک مستند آموزنده دست خود ماست.

دوم اینکه نسبت به مسائل تفسیر منطقی داشته باشیم؛ به این معنا که در مواجه با مسائل به‌صورت منطقی آن‌ها را تفسیر کنیم. اگر اتفاق بدی برایمان افتاده آن اتفاق را به‌اندازه خودش بد بدانیم و نه بیشتر. به‌عبارت‌دیگر هیچ‌گاه از کاه کوه نسازیم.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده افرادی که در طول روز اخبار منفی را تماشا می‌کنند تمایل بیشتری دارند تا درباره مسائل و مشکلات زندگی خود صحبت کنند. تماشای اخبار منفی سبب افزایش اضطراب و ناامیدی و شده و سلامتی ما را تهدید می‌کند.

سوم اینکه از مقایسه دوری‌کنیم: اینکه خودمان را با دیگران مقایسه کنیم تنها یک نتیجه دارد و آن‌هم اینکه سبب می‌شود دائماً حسرت بخوریم که چرا فلان چیز را نداریم.

مقایسه کردن سبب می‌شود دائماً در زندگی حسرت چیزهایی را بخوریم که دیگران دارند و ما نداریم. اگر به‌جای مقایسه کردن خودمان با دیگران، بیشتر به زندگی خود و امکاناتی که داریم توجه کنیم قطعاً نتایج بهتری برایمان حاصل می‌شود.

مقایسه خودمان با دیگران مانند

مقایسه یک سیب و پرتقال است

که از ریشه مقایسه‌ای غلط است.

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

پس کرامت چه می‌شود؟-روزنامه فرهیختگان

پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصول شما به سبد خرید افزوده شد رد کردن