قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

رفتارهای آسیب‌زا در دیدوبازدیدهای نوروز

رفتارهای آسیب زا در دیدوبازدیدهای نوروز

رضا حیدری؛ نویسنده و روانشناس 

اسفند ماه ۱۳۹۶- چاپ شده در روزنامه وقایع استان

عید نوروز و تعطیلات آن فرصت مناسبی است تا با استفاده از تعطیلات آن حسابی لذت ببریم. دیدوبازدید، مسافرت، استراحت، تماشای سریال‌های تلویزیونی و … همگی کارهایی هستند که در تعطیلات نوروز می‌توانیم انجام دهم و از آن‌ها لذت ببریم.

اما برخی رفتارهای غلط یا همان رفتارهای آسیب زا سبب می‌شود نه‌تنها از تعطیلات نوروز لذت نبریم بلکه آن را برای خودمان و اطرافیانمان تلخ کنیم.

به‌عنوان یک مشاور و روانشناس می‌خواهم مطالبی را با شما در میان بگذارم که رعایت نکردن آن‌ها سبب می‌شود تعطیلات برای شما تلخ (به قول خودمان زهرمار) شود.دراین جا چند مورد از رفتارهای آسیب زا را در تعطیلات و دیدوبازدیدهای نوروز به شما معرفی می کنم.

 

مقایسه کردن:

وقتی در دیدوبازدیدها به خانه یکدیگر می‌رویم شروع می‌کنیم به مقایسه کردن و این مقایسه کردن یکی از عواملی است که این مهمانی‌ها را به‌خصوص برای فرزندانمان تلخ می‌کند.

اینکه پسر خواهرتان یا دختر برادرتان در فلان رشته تحصیل می‌کند یا فلان مدرک را گرفته دلیلی بر برتری او بر فرزند شما نیست.

متأسفانه پدر مادرها به هنگام بازگشت از خانه اقوام و حتی گاهی در همان‌جا و در حضور دیگران موفقیت فرزندان فامیل را بر سر فرزندان خود می‌کوبند. استفاده از جملاتی مانند:

  • ببین دختردایی‌ات داره دانشگاه دولتی درس میخونه
  • ببین پسرداییت چند تا مدال باشگاهی داره
  • چرا تو هم مثل دختر خالت نمیری کلاس خیاطی و هنرمند بشی

هیچ کمکی به پیشرفت فرزند شما نمی‌کند و تنها سبب احساس سرخوردگی او می‌شود. پدر و مادرها معمولاً از سر خیرخواهی دست به چنین مقایسه‌هایی می‌زنند و می‌خواهند فرزندانشان را ترغیب به تلاش بیشتر کنند اما نتیجه کاملاً معکوس است.

 

پرسش‌های بیجا:

  • اینجا خونه متری چنده؟
  • شهریه دانشگاهت ترمی چنده؟
  • برای عروستون چند تا سکه مهر کردید؟
  • ماشینتون رو چند فروختید؟

این‌ها سؤالاتی است که دانستن آن‌ها هیچ کمکی به ما نمی‌کند و فقط سبب آزردگی خاطر اقوام می‌شود.

هیچ‌کس دوست ندارد در زندگی خصوصی او دخالت شود. این سؤالات به‌نوعی تجاوز به حریم خصوصی افراد است و با پرسیدن آن‌ها عملاً به حریم خصوصی آن‌ها واردشده‌ایم.

تابه‌حال فکر کرده‌اید که دانستن یا ندانستن پاسخ این سؤال‌ها چه تأثیری در زندگی ما دارد. هرگاه خواستیم سؤالی از زندگی کسی بپرسیم به این دو نکته دقت کنیم:

  • آیا دوست داریم کسی همان سؤال را از ما بپرسد؟
  • دانستن پاسخ آن سؤال واقعاً چه تأثیری در زندگی ما دارد؟

بیایید با نپرسیدن سؤالاتی از زندگی خصوصی اقوام و آشنایان، دید و بازدیدهای نوروز را برایشان تلخ نکنیم.

 

اجبار خانواده به حضور در دید و بازدیدها:

هیچ شکی نیست که دید و بازدیدها که در سنت ما از آن با عنوان صله‌رحم یاد می‌شود امری پسندیده و بسیار زیباست، اما گاهی پدر و مادر خانواده را به‌اجبار به این مهمانی‌ها می‌برند.

وقتی فرزندانمان را به‌اجبار به منزل فلان دختردایی یا فلان پسرعمه می‌بریم هم باعث می‌شویم فرزندانمان از این مهمانی‌ها لذت نبرند و هم با رفتارهایی که ممکن است از خودشان نشان دهند باعث ایجاد ناراحتی برای جمع شوند.

این نکته را فراموش نکنید که عدم تمایل فرزندان و یا حتی همسر شما در منزل یک از اقوام به معنای این نیست که از آن خانواده بدشان می‌آید بلکه تنها به این معناست که در آن لحظه تمایل و علاقه‌ای به حضور در آن مهمانی ندارند.

پس سعی نکنید با اجبار فرزندانتان را به دید و بازدیدهای نوروز ببرید. بگذارید خودشان تصمیم بگیرند که می‌خواهند همراه شما به منزل اقوام بیایند یا خیر.

 

اجبار به سلام و روبوسی:

این هم از آن دسته رفتارهایی است که پدر و مادرها از سر دلسوزی انجام می‌دهند اما در عمل به ضرر فرزندان تمام می‌شود.

به‌عنوان یک مشاور از شما می‌خواهم هیچ‌گاه کودکان خود را مجبور به روبوسی با بزرگ‌ترهای فامیل نکنید. این رفتار حس بدی به بچه‌ها می‌دهد.

هم‌چنین در مقابل روبوسی‌های اجباری بزرگ‌ترها هم قاطعانه برخورد کنید. اجازه ندهید کسی به‌زور و علی رقم میل باطنی کودک شما او را ببوسد.

با این رفتار به دیگران و به کودک خود می‌آموزید که بدن او حریم خصوصی او بوده و هیچ‌کسی حق تجاوز به آن را ندارد. این نکته در آینده به کودکان شما کمک می‌کند بهتر بتوانند در برابر سوءاستفاده‌های جنسی از خود محافظت کنند.

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

پس کرامت چه می‌شود؟-روزنامه فرهیختگان

پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصول شما به سبد خرید افزوده شد رد کردن