قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مطالعه – آموزش ماهیگیری از میان کلمات

مطالعه

ماهیگیری از میان کلمات

مقاله چاپ شده در روزنامه وقایع استان

رضا حیدری؛ نویسنده و مشاور

مطالعه ؛ قبل از اینکه بخواهیم به سراغ روش‌ها و فنون مطالعه برویم لازم است در مورد چند نکته باهم صبحت کنیم.توجه به این نکات بر روی کیفیت مطالعه شما تأثیر گذاشته و اثرگذاری تکنیک‌های بعدی منوط به رعایت این نکات است.

 

یاد نگرفته‌ایم چطور یاد بگیریم

به نظر می‌رسد آن چیزی که از یادگیری مهم‌تر است چگونگی یادگیری است. متأسفانه در مدرسه و دانشگاه هیچ‌گاه یاد نگرفته‌ایم که چطور یاد بگیریم.

همیشه در مدرسه و حتی در دانشگاه یک معلم و استاد مطلبی را که خودش نسبت به آن آگاهی دارد را به دانش‌آموزان یا دانشجویان منتقل می‌کند.

حتماً این مثال را شنیده‌اید که می‌گویند بهتر است ماهیگیری به یک نفر یاد بدهی تا اینکه بخواهی ماهی به او بدهی.منظور من هم دقیقاً همین است ما باید در مدرسه و دانشگاه به افراد یاد بدهیم که چطور یاد بگیرند نه اینکه مستقیماً به آن‌ها چیزی یاد بدهیم.

چگونگی یادگیری همان شیوه‌ی ماهیگیری است اما آموزش مستقیم مطالب مانند ماهی آماده‌ای است که به فرد می‌دهید و این فقط برای چند ساعت گرسنگی او را برطرف می‌کند.

به قول یکی از اساتیدم که می‌گفت این شیوه‌ی آموزش در کشور ما نه‌تنها ماهی آماده بلکه مانند یک ‌تن ماهی گندیده است که به فرد داده می‌شود.

مطالعه
مقالعه مهارتهای مطالعه

کارهای کوچک ، تأثیرات بزرگ

در این سلسله مقالات که هر هفته در این روزنامه به چاپ می‌رسد به تکنیک‌های بسیاری اشاره می‌شود که همگی می‌توانند به بهبود مطالعه شما کمک کنند .اما …

آیا لازم است به همگی آن‌ها عمل شود؟

آیا باید تمامی این تکنیک‌ها را به کاربست تا مطالعه‌ی مؤثری داشت باشیم؟

آیا نمی‌شود برخی از آن‌ها را نادیده گرفت؟

پاسخ من به پرسش‌های بالا این است:فقط کافی است یک تغییر کوچک اما مثبت در مطالعه شما ایجاد شود آنگاه همین تغییر کوچک که در طول زمان تکرار می‌شود نتیجه‌ی بزرگی را برای شما رقم خواهد زد.

دارن هاردی نویسنده کتاب اثر مرکب  در کتابش به این نکته اشاره می‌کند که پاداش‌های  بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه به دست می‌آید.

به این معنا که کارهای کوچکی که انجام می‌دهیم به علت تکرار شدن ، نتایج بزرگی را در آینده برای ما رقم خواهد زد. 

مطالعه مقاله جدید
مطالعه

این‌همه کتاب‌خوانده‌ام اما

افراد بسیاری هستند که کتاب‌های زیادی می‌خوانند، در کلاس‌های بسیاری شرکت می‌کنند، دائماً در همایش‌ها و سمینارهای مختلف حضور دارند اما تغییری در رفتار و کردار آنان پیدا نمی‌شود.

شاید شما هم این مشکل را داشته باشید و بگویید که چرا این‌همه کلاس و کتاب سودی به حال ما نداشته و تغییری در رفتار ما صورت نگرفته است؟چرا نتیجه‌ای که می‌خواهیم را از این کلاس‌ها و کتاب‌ها نمی‌گیریم؟چرا هر کاری می‌کنیم به نتیجه نمی‌رسیم؟

پاسخ شما در حلقه‌ی گمشده‌ای است که کن بلانچارد به آن پاسخ داده است.

بلانچارد در کتابKnow can do : put your know-how into action که در کشور ما با عنوان دانسته‌هایت را به کار بگیر ترجمه‌شده است  به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا افراد پس از گذراندن آموزش‌های بسیار و خواندن کتاب‌های متعدد تغییری در زندگی‌شان احساس نمی‌کنند.

بلانچارد به سه عامل اشاره می‌کند که سبب می‌شود افراد به چیزهایی که یاد می‌گیرند عمل نکنند.

  • تلنبار شدن اطلاعات
  • فیلترهای منفی ذهنی
  • عدم پیگیری

در ادامه به توضیح مفصل‌تر مطالب بالا می‌پردازیم.

 

دلایل به کارنبستن اطالاعات

انباشت اطلاعات به این معناست که افراد دائماً خودشان را در معرض دوره‌های آموزشی جدید قرار می‌دهند و هیچ‌گاه زمانی برای عمل به آموخته‌هایشان ندارند.

بلانچارد معتقد است باید کمتر آموخت اما دائمی آموخت. زمانی که مطالب بسیاری یاد می‌گیریم و به آن‌ها عمل نمی‌کنیم به آن مطالب بدبین شده و گمان می‌کنیم همه‌ی مطالب این‌گونه هستند.

بهتر است میزان یادگیری خود را کم کرده و زمان بیشتری را برای مرور مطالب قبلی بگذاریم. همچنین باید سعی کنیم به مطالبی که در کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی یاد می‌گیریم جامه‌ی عمل پوشانده تا تأثیر آن‌ها را در زندگی خود مشاهده کنیم.

فیلترهای منفی ذهنی دومین عاملی است که سبب می‌شود افراد به چیزهایی که یاد می‌گیرند عمل نکنند.

غالب افراد نسبت به آموزش‌ها و مدرسین آموزشی بدبین بوده و سعی می‌کنند بیشتر نقاط منفی را ببینند تا نقاط مثبت.این منفی نگری از کودکی در ما تثبیت‌شده است .

از آن زمان که والدینمان به‌محض انجام یک کار اشتباه به ما تذکر می‌دانند.درحالی‌که زمانی که کار مثبتی انجام می‌دادیم خیلی موردتوجه قرار نمی‌گرفتیم.

عدم پیگیری سومین عاملی است که سبب می‌شود افراد به آموخته‌های خود عمل نکنند. اگر بعد از اینکه مطلبی را یاد می‌گیرید آن را به کار نبندید به‌احتمال‌زیاد آن را فراموش خواهید کرد.

پیگیری به این معناست که وقتی فردی در حال آموزش دیدن است دائماً کارش موردبررسی قرار بگیرید و اصلاح شود.

برخی مؤسسات آموزشی در کشور ما به‌خوبی به نکته توجه دارند(البته فقط برخی…!)به این معنا که فراگیران خود را مورد پیگیری قرار می‌دهند تا مطمئن شوند که مطالب را خوبی یاد گرفته‌اند.

همچنین از اینکه آیا مطالب برایشان کاربردی بوده یا خیر هم سؤال می‌کنند و اگر مطلبی برایشان غیرقابل دستیابی بوده از چرایی کار سؤال می‌پرسند.

مطالعه مقاله جدید
مطالعه

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

شادی کجاست؟ – روزنامه وقایع استان

شادی کجاست؟ رضا حیدری؛ روانشناس مثبت‌گرا این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *