قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مواهب تمرکز

مواهب تمرکز

راهکارهایی برای افزایش تمرکز به هنگام مطالعه

رضاحیدری؛ نویسنده و مشاور

این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده است.

 

تمرکز به معنای دقت و توجه در طول زمان‌ بر روی یک موضوع به‌منظور درک بهتر و بیشتر از آن موضوع است. تمرکز حواس عبارت است از دقت کامل روی کاری که می‌خواهیم انجام دهیم. منظور از تمرکز حواس در مطالعه یعنی توجه کامل به مطالب و موضوعاتی که در حال خواندن آن‌ها هستیم.

تمرکز نقطه مقابل حواس‌پرتی است. تمرکز در مطالعه نقش اساسی دارد و اگر نباشد مطالعه سودمند نخواهد بود. باید به این نکته دقت فراوان داشت زیرا یکی از عوامل مهم در یادگیری هر چیزی داشتن تمرکز به هنگام یادگیری آن است.

در ابتدا باید این نکته را گفت که همه‌ی افراد تا حدودی به حواس‌پرتی به هنگام مطالعه دچار می‌شوند پس هنگامی‌که این حالت برای شما به وجود می‌آید خودتان را سرزنش نکنید. همچنین تمرکز حواس ۱۰۰ درصدی تقریباً ناممکن است اما تکنیک‌هایی وجود دارد که با به کار بستن آن‌ها می‌توانید تمرکز خود را به هنگام مطالعه افزایش دهید.

 

از بین بردن عوامل حواس‌پرتی

به هنگام مطالعه بهتر است هر آنچه سبب حواس‌پرتی شما می‌شود را از خود دور کنید. پوستر، قاب عکس، اجسام اضافی روی میز مطالعه، گوشی موبایل و هر چیزی که ممکن است حواسمان را به هنگام مطالعه پرت کند بهتر است تا حد امکان دور از دسترس ما باشد.

همچنین بهتر است میز مطالعه ما روبروی دیوار باشد به‌گونه‌ای که وقتی پشت میز می‌نشینیم روبه دیوار باشیم. این کار سبب می‌شود کمتر حواسمان پرت شود.

 

میزان درک

اگر مطلبی که مشغول خواندن آن هستید برایتان قابل‌درک و فهم نباشد به‌زودی تمرکز خود را ازدست‌داده و به دنیای حواس‌پرتی وارد می‌شوید. لازم است مطالعه‌ی فعالی داشته وسعی در درک مطالب داشته باشید تا تمرکز شما به هنگام مطالعه بالا برود.

مواهب تمرکز رضاحیدری

زمان مطالعه

از دیگر مواردی که به تمرکز شما به هنگام مطالعه کمک می‌کند داشتن زمان ثابتی برای مطالعه است. با این کار وقتی در زمان مشخص‌شده قرار می‌گیرید ذهن شما این شرایط را با شرایطی که قبلاً در آن مطالعه داشته‌اید تطبیق داده و اصطلاحاً تداعی صورت می‌گیرد.

به این معنا که وقتی درزمانی که همیشه مطالعه می‌کنید قرار می‌گیرید آمادگی بیشتر و بهتری برای مطالعه دارید.

همچنین وقتی زمان مطالعه شما ثابت باشد به‌عنوان‌مثال شما هرروز از ساعت ۸ الی ۹ صبح را به مطالعه اختصاص دهید پس از چند روز خودبه‌خود در ساعت ۸ صبح شما آمادگی بیشتری برای مطالعه داشته و در این زمان از تمرکز بهتری برخوردار هستید.

 

محیط مطالعه

محیط مطالعه هم ازجمله مواردی است که توجه به آن به تمرکز شما کمک می‌کند؛ مانند زمان، تعیین مکان ثابتی برای مطالعه می‌تواند به تمرکز شما در هنگام مطالعه کمک کند (البته باید مراقب باشید این عامل بهانه‌ای نشود تا در مکان‌های دیگر مطالعه نکنید).

گرایش به مطالعه

علاقه داشتن به موضوعی که مطالعه می‌کنید تمرکز شمارا به هنگام مطالعه بالا می‌برد. به‌عبارت‌دیگر مطالعه از روی اجبار و بی‌علاقگی عاملی است که سبب می‌شود حواس‌پرتی به سراغ شما آمده و نتوانید به‌خوبی به هنگام مطالعه تمرکز کنید.

برای رهایی از دام این مشکل می‌توانید نتایج بلندمدت و کوتاه‌مدت مطالعه را در ذهنتان مجسم کنید، مانند قبولی در امتحانات، خوشحالی خانواده، تحصیل دریک دانشگاه معتبر، پیدا کردن یک شغل مناسب، فراهم شدن مقدمات ازدواج و…

فکر کردن به این نتایج و اینکه با درس خواندن و مطالعه می‌توانید مسیر رسیدن به آن‌ها را هموارتر کنید سبب می‌شود نسبت به مطالبی که می‌خوانید علاقه‌مند شوید.

آشنایی با کتاب چراغ مطالعه

داروهای تمرکز به هنگام مطالعه

برای داشتن تمرکز هیچ دارویی وجود ندارد. دارویی‌هایی هم که در بازار وجود دارد اکثراً غیرمجاز هستند. این داروها شاید بتوانند در کوتاه‌مدت تأثیرات مثبتی در یادگیری و تمرکز شما داشته باشند اما در بلندمدت سبب وابستگی و اعتیاد شما به این داروها می‌شود.

همچنین افرادی که این داروها را استفاده می‌کنند پس از مدتی همان اندک تمرکزی هم که داشته‌اند را دیگر ندارند. این افراد به‌ناچار باید همیشه دارو استفاده کنند تا بتوانند حداقل کارایی را داشته باشند.

 

سرعت‌بالای مطالعه

از دیگر عواملی که به تمرکز شما به هنگام مطالعه کمک می‌کند سرعت‌بالای شما در مطالعه کردن است.

ذهن ما توان پردازش بالایی دارد و هنگامی‌که ما با سرعت پایینی مطالعه می‌کنیم اندکی از ظرفیت مغز خود را استفاده می‌کنیم و این اجازه را به مغز می‌دهیم که به موضوعات دیگر هم فکر کند؛ اما زمانی که سرعت مطالعه ما بالاست کمتر به ذهن خود اجازه می‌دهیم که به موضوعات دیگری فکر کند.

 

حداکثر زمان تمرکز

باید این نکته را هم دانست که دامنه تمرکز ما حداکثر بین ۴۵ الی ۵۰ دقیقه است به این معنی که حداکثر زمانی که ذهن ما می‌تواند روی یک موضوع تمرکز کند ۴۵ دقیقه است. پس لازم است زمان مطالعه خود را گونه‌ای تنظیم کنیم که بعد از ۴۵ دقیقه مطالعه کردن استراحت کنیم.

البته برخی این عدد را تا ۹۰ دقیقه هم ذکر کرده‌اند اما آنچه مهم است این نکته است که حتماً بعد از حداکثر ۹۰ دقیقه مطالعه به خود استراحت داده و ذهن خود را برای مطالعه بعدی آماده کنیم.

افرادی که بیش از این زمان مطالعه می‌کنند (مثلاً کسی که ۳ ساعت به‌صورت مداوم و هیچ‌گونه استراحتی مطالعه می‌کند) علی رقم تصور خودشان بازدهی بالایی نداشته و پس‌ازاین مدت تمرکزشان به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

 

خستگی و گرسنگی

از دیگر عوامل برهم زننده تمرکز خستگی و گرسنگی است. زمانی که ما خسته هستیم و نیاز به استراحت داریم نمی‌توانیم به‌خوبی روی یک موضوع تمرکز کنیم. گرسنگی نیز مانع از تمرکز ما بر روی یک موضوع می‌شود.

پس لازم است برای داشتن تمرکز به هنگام مطالعه این دو عامل را برطرف کنیم. خستگی معمولاً با یک دوش گرفتن و خواب برطرف می‌شود.

برای برطرف کردن گرسنگی هم لازم است آب و خوراکی‌هایی مانند میوه در زمان‌های استراحت مصرف کنیم تا درزمان مطالعه احساس گرسنگی نکنیم. مصرف خوراکی‌هایی مانند خرما و کشمش هم کمک زیادی به این می‌کند که ما در زمان مطالعه احساس گرسنگی نداشته باشیم.

خرید نسخه الکترونیکی کتاب چراغ مطالعه با تخفیف

افکار مزاحم

افکار مزاحم ازجمله عوامل برهم زننده تمرکز هستند. این افکار برای همه ممکن است به هنگام مطالعه به وجود بیاید اما برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند بیشتر است. ترس از عدم موفقیت، عواقب قبول نشدن در دانشگاه و یا رشته موردنظر و… ازجمله افکار منفی هستند که تمرکز را به هنگام مطالعه برهم می‌زنند.

یکی از تکنیک‌هایی که کمک می‌کند تا از شر این افکار خلاص شویم یادداشت کردن آن‌هاست. به این صورت که هرگاه این افکار به سراغ ما آمد آن‌ها را روی یک برگه یادداشت کنیم. از دیگر راهکارهایی که سبب می‌شود از میزان این افکار مزاحم کاسته شود فکر کردن به موضوع است که ما تنها می‌توانیم روی وظیفه خود تأثیرگذار باشیم و نه بر روی نتیجه.

به‌عنوان‌مثال من به‌عنوان یک دانش‌آموز وظیفه‌دارم کتابها را به‌درستی مطالعه کنم، تست بزنم، در صورت امکان از منابع و کلاس‌های دیگر بهره ببرم، برنامه‌ریزی درستی در مطالعه خود داشته باشم و … اما اینکه نتیجه چه می‌شود در دست من نیست. لازم نیست نگران نتیجه کار باشم مهم این است که وظیفه خود را به‌درستی انجام دهم زیرا تنها در این صورت است که بهترین نتیجه نصیب من می‌شود.

 

یادداشت‌برداری

 خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری به هنگام مطالعه و به‌طورکلی مطالعه فعال هم مانع از حواس‌پرتی می‌شود. زمانی که شما یادداشت‌برداری انجام می دهید خودبه‌خود تمرکز بیشتری روی متن دارید؛ زیرا باید سعی کنید مطالب کتاب را به‌خوبی درک کنید تا بتوانید یادداشت‌برداری مناسبی داشته باشید.

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

شادی کجاست؟ – روزنامه وقایع استان

شادی کجاست؟ رضا حیدری؛ روانشناس مثبت‌گرا این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده …

۴ دیدگاه

  1. مطالب بسیارمفید و کاربردی بود ممنون از اشتراک گذاریتون موفق باشید

  2. سلام
    مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *