قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

پس کرامت چه می‌شود؟-روزنامه فرهیختگان

پس کرامت چه می‌شود؟

نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور

رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا

این مقاله در روزنامه فرهیختگان چاپ شده است.

 

از سال‌ها قبل طرح‌های حمایتی مانند پرداخت یارانه، توزیع سبد کالا و … با هدف حمایت از اقشار کم‌درآمد در جامعه اجرا شده است. هدف از این طرح‌ها بر طرف ساختن برخی از مشکلات معیشتی مردم می‌باشد.

در اینکه این طرح‌ها تا حدودی مشکلات را حل کرده است شکی نیست اما نکته‌ای که می‌خواهیم آن را مطرح کنیم این است که:

آیا پرداخت مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به‌عنوان یارانه و یا مبالغ اندک دیگری تحت عنوان سبد کالا و … در این شرایط اقتصادی می‌تواند مشکلات مردم را حل کند؟

آیا این طرح‌ها اثرات مخربی بر سلامت روان افراد جامعه نمی‌گذارد؟

ازآنجایی‌که هدف از این مطلب نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور می‌باشد صرفاً به توضیح پاسخ سؤال دوم می‌پردازیم.

پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور  رضاحیدری قاسم آبادی - روانشناس مثبت‌گرا
پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا

عزت‌نفس از مؤلفه‌هایی است که به نظر می‌رسد پرداخت یارانه آن را تخریب می‌کند. عزت‌نفس، باور و اعتقادی است که فرد، درباره ارزش و اهمیت خود دارد. اینکه آیا ما خودمان را ارزشمند و دوست‌داشتنی می‌دانیم یا خیر.

کسی که هرماه در صف دریافت یارانه و سبد کالا بایستد و در این صف احتمالاً با چند نفر هم جروبحث کند آیا می‌توان انتظار داشت که او هم چنان خودش را دوست داشته و ارزشمند بداند؟ آیا این فرد احساس خوبی نسبت به خودش خواهد داشت؟

داشتن شغل و تأمین نیازهای خانواده از طریق آن، احساس ارزشمند بودن را به افراد هدیه می‌دهد. اگر افراد شغلی داشته باشند تا به‌وسیله آن بتوانند نیازهایشان را تأمین کنند به‌مراتب عزت‌نفس بهتری را تجربه خواهند کرد تا اینکه نیازهایشان توسط دولت تأمین شود.

هر کاری که به عزت‌نفس ما لطمه بزند و موجب شود که ما خودمان را دوست‌داشتنی ندانیم قطعاً اثرات مخرب و بلندمدتی خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال فردی که خودش را دوست ندارد بیشتر احتمال دارد به سمت مواد مخدر و یا سایر آسیب‌های اجتماعی گرایش پیدا کند.

زمانی که افراد دائماً به بهانه‌های مختلفی چون یارانه، سبد کالا و … مورد ترحم دولت قرار بگیرند منزلت اجتماعی آنان آسیب می‌بیند.

ما در آموزه‌های دینی خود داریم که «حرمت مؤمن از کعبه هم بالاتر است» هم‌چنین خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ» قطعاً ما به فرزندان آدم کرامت عطا کردیم. آیا این آیات و روایات بیانگر آن نیست که باید حرمت افراد حفظ شود؟ آیا پرداخت یارانه و امثالهم حرمت افراد را زیر سؤال نمی‌برد؟

در ضرب‌المثل معروف داریم که بهتر است ماهیگیری به یک نفر یاد بدهی تا اینکه بخواهی ماهی به او بدهی. متأسفانه بسیاری از سیاست‌های اقتصادی دولت به‌منزله همان ماهی بوده و ظاهراً خبری از آموزش ماهیگیری نیست!

پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی - روانشناس مثبت‌گرا
پس کرامت چه می‌شود؟ نقد روان‌شناختی سیاست‌های اقتصادی کشور رضاحیدری قاسم آبادی – روانشناس مثبت‌گرا

 بهتر است مشکلات اقتصادی حل شود و برای افراد جامعه به‌خصوص جوانان شغل ایجاد شود نه اینکه هرچند وقت یک‌بار به‌عناوین‌مختلف مبلغی به آن‌ها پرداخت شود.

هرچند متأسفانه در چند ماه اخیر به‌قدری وضعیت اقتصادی جامعه وخیم و نابسامان شده که همین یارانه اندک هم برای عده‌ای درمان دردهاست و چشم امید به آن دارند اما این کار صرفاً مُسکنی است که برای چند روز و یا چند ساعت مشکلات آنان را حل می‌کند و راهکار خوب و مؤثری نیست.

فردی که شغل نداشته و نمی‌تواند نیازهای خانواده‌اش را تأمین کند باید شغلی برایش ایجاد گردد تا هم نیازهای خانواده‌اش را برطرف کند و هم احساس ارزشمند بودن را تجربه کند.

ایجاد شغل در کنار تأمین نیازهای مادی افراد در کاهش بیماری‌های روانی و آسیب‌های اجتماعی نیز تأثیرگذار است. کسی که شغلی دارد و هر روزش را به امید رفتن به محل کار آغاز می‌کند قطعاً از سلامت روان بهتری برخوردار خواهد بود.

هم‌چنین افراد شاغل کمتر احتمال دارد به سمت آسیب‌های اجتماعی کشیده شوند. معمولاً این‌گونه مسائل بیشتر از سوی افراد بیکار صورت می‌گیرد.

زمانی که فرد بیکار است ذهنش کاملاً آزاد است تا به مسائل مختلف فکر کند و زمانی که این فکر کردن‌ها حول خوش‌گذرانی و … باشد آسیب‌های خطرناکی را برای فرد و جامعه به همراه دارد. علت بسیاری از آسیب‌های اجتماعی بیکاری افراد به‌خصوص قشر جوان جامعه است.

به‌عنوان نکته پایانی باید گفت که شغل تنها با خود درآمد به همراه ندارد بلکه برکات و منافع زیادی نیز دارد. توصیه می‌شود سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور بیشتر در جهت ایجاد شغل و توانمندسازی افراد جامعه و حفظ حرمت و انسانیت آنان صورت بگیرد نه پرداخت یارانه و… .

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

شادی کجاست؟ – روزنامه وقایع استان

شادی کجاست؟ رضا حیدری؛ روانشناس مثبت‌گرا این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *