قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

چگونه دیگران را متقاعد کنیم؟

تکنیک های متقاعد سازی

خریدن زمان: به عنوان مثال اگر شما بتوانید یک مشتری را به مدت ۱۰ دقیقه در فروشگاه خود نگه دارید نسبت به محصولات شما تعهد بیشتری پیدا کرده و احتمال اینکه از محصولات شما خریدی انجام  دهد بیشتر است یا اگر تعداد جلسات خواستگاری را افزایش دهید احتمال گرفتن جواب مثبت بیشتر می شود.(قابل توجه دختر های دم بخت لطفا مراقب سوء استفاده برخی ها از ا ین تکنیک باشید!)

کار های کوچک: اگر فروشنده یک فروش کوچک که سود چندانی هم ندارد را انجام دهد را ه را برای فروش های بیشتر وبزرگتر هموار کرده است زیرا فردی که این خرید کوچک را انجام داده حالا دیگر یک فرد معمولی نیست و یک مشتری محسوب می شود.

با ادب باشید:اگر می خواهید کسی را برای کاری متقاعد کنید باید با لحن مناسب و کلامی خوش با او صحبت کنید.کسی که از لحنی خشن یا عباراتی نامناسب وزننده استفاده می کند قطعا نمی تواند در متقاعد سازی حرفی برای گفتن داشته باشد.

اول کار های کوچک: اگر قرار است درخواست های شما توسط دیگران انجام شود لازم است ابتدا درخواست های کوچک مطرح شود و وقتی که فرد به آنها پاسخ مثبت داد آنگاه درخواست های بزرگ تر یا درخواست اصلی مطرح شود.در یکی از فروشگاه های زنجیره ای در تهران این موضوع را دیدم.آقای جوانی پشت یک میز ایستاده بود و چای تازه دم را در لیوان های کوچک و رایگان به مشتری ها تعارف می کرد.مشتری ها پس از اینکه چای را امتحان می کردند تصمیم می گرفتند که از آن خرید کنند یا نه.در واقع این فروشگاه با ارائه مقدار کمی از این چای را ه را برای فروش بیشتر آن باز می کرد.پس اگر قرار است از فرزندتان درخواست کنید تا تکالیفش را انجام دهد بهتر است ابتدا از او بخواهید مقدار کمی از آنها را انجام دهد با این کار او آمادگی بیشتری برای انجام همه تکالیفش پیدا خواهد کرد.

به این مثال توجه کنید:در یک تحقیق که توسط فریدمن و فریزر به اجرا در آمد با مردم تماس گرفته می شد و از آنها خواسته می شد تا در یک نظر سنجی شرکت کنند.آنها این در خواست را در ابتدا اینگونه انجام دادند:

در این همه پرسی، ۵ تا ۶ نفر از همکاران ما به خانه های شما می آیند و در عرض ۲ ساعت تمام محصولاتی که در خانه استفاده می کنید را شمرده و دسته بندی می کنند. آن ها باید کاملا آزاد باشند تا بتوانند تمام انبارها و کابینت ها را کنترل کنند. از این اطلاعات برای نوشتن گزارش مجله ” گاید” که یک نشریه خدمات عمومی است استفاده می شوند.

۲۲ درصد از صاحبخانه ها با این درخواست موافقت کردند که با توجه به نامناسب بودن لحن درخواست کننده جای تعجب دارد!

یک بار دیگر، محققان سه روز قبل از این درخواست نامناسب با گروه دیگری از صاحبخانه ها تماس گرفتند و درخواست خود را این طور مطرح کردند:

آیا مایل هستید به چند سوال در مورد محصولات خانگی که استفاده می کنید پاسخ دهید. ما این اطلاعات را در نشریه خدمات عمومی خود به نام “گاید” استفاده می کنیم. دوست دارید به ما در جمع آوری این اطلاعات کمک کنید؟

اکثر صاحبخانه ها با این درخواست موافقت کردند. سه روز بعد، در حدود ۵۳ درصد از آن ها به درخواست بزرگ تر پاسخ مثبت دادند.

کنفسیوس: هر راه طولانی با یک قرم کوجک آغاز می شود

هم زبان شوید:اگر قرار است در شهری شما به عنوان شهردار منصوب شوید باید بتوانید به زبان یا لهجه مردم آن شهر صحبت کنید . با این کار بهتر می توانید مردم را متقاعد کنید تا با شهرداری همکاری کنند.برای متقاعد کردن کودکان به انجام کاری نیز باید بتوانید با زبان کودکانه با آنها صحبت کنید.چون که با کودک سر و کارت فتاد  پس زبان کودکی باید گشاد

لطفا اینجا آشغال نریزید:اگر در خواست های ما از دیگران بدون هیچگونه احساسی باشد یعنی درخواست های ما منطقی و خشک باشد کمتر احتمال دارد بتوان با آن کسی را تر غیب به انجام کاری کرد.در یکی از مدارسی که رفته بودم جمله ای روی دیوار  مدرسه دیدم که برایم جالب بود .مسئولین مدرسه به جای اینکه مثل اکثر مردم عمل کنند و بنویسند لطفا اینجا آشغال نریزید نوشته بودند که با هر زباله ای که روی زمین می ریزیم کمر یک نفر خم می شود.

همه مردم نه: اگر فکر می کنید می توانید همه را متقاعد کنید باید بگویم کمی زیاده روی کرده اید.انسان ها تفاوت های زیادی باهم دارند و نمی شود همه را راضی کنیم تا کار های مارا آن طوری که می خواهیم انجام دهند.دانستن این نکته به شما کمک می کند تا اگر در جایی نتوانستید کسی را با تمام تلاشی که انجام دادید متقاعد کنید نگران نشوید.(بعضی ها خیلی بد قلق اند)

همرنگان جماعت:شما معلم هستید و می خواهید دانش آموزی را متقاعد کنید که در کلاس شما بدون اجازه صحبت نکند.اما مشکلی در اینجا هست و آن هم اینکه در این کلاس اکثر دانش آموزان عادت کرده اند بدون اجازه حرف بزنند .حالا اگر این دانش آموز بخواهد به خواسته شما جواب مثبت بدهد تنهاست و تایید جمع را ندارد . اگر تایید جمع نباشد کار برای متقاعد سازی کمی سخت می شود.

 

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

شادی کجاست؟ – روزنامه وقایع استان

شادی کجاست؟ رضا حیدری؛ روانشناس مثبت‌گرا این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *