قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

کمال گرایی آفت حال خوش – روزنامه اعتماد

کمال‌گرایی آفت حال خوش

رضاحیدری – روانشناس مثبت‌گرا

این مطلب در روزنامه اعتماد چاپ شده است.

 

چند سالی است که واژه کمال‌گرایی بر سر زبان‌ها افتاده و خیلی‌ها در مورد آن صحبت می‌کنند. در علم روان‌شناسی هم به‌خصوص در چند سال اخیر زیاد در مورد آن صحبت شده است.

به زبان ساده کمال‌گرایی یا Perfectionism گرایش فرد به بی‌عیب و نقص بودن معنا می‌شود. طبیعی است که این تمایل چیز بدی نیست و خیلی هم خوب است؛ اما متأسفانه گاهی جنبه افراطی به خود می‌گیرد و آفتی می‌شود برای حال خوش انسان‌ها.

کمال گرایی آفت حال خوش . مقاله ای از رضاحیدری روانشناس مثبت گرا در روزنامه اعتماد
کمال گرایی آفت حال خوش . مقاله ای از رضاحیدری روانشناس مثبت گرا در روزنامه اعتماد

این ویژگی در تمام افراد با درجات مختلف وجود دارد اما آن چیزی که سبب شده این مطلب برای شما خواننده عزیز نگاشته شود پرداختن به نوع منفی و نابهنجار آن است چراکه کمال‌گرایی به بهنجار و نابهنجار تقسیم‌بندی می‌شود.

کمال‌گرایان بهنجار یا مثبت معیارهای بالا اما واقعی را برای خودشان تعیین می‌کنند و تلاش کردن در مسیر رسیدن به آن معیارها برایشان ارزش بیشتری دارد تا رسیدن یا نرسیدن به آن‌ها.

این افراد در مسیر رسیدن به خواسته‌هایشان تمام تلاششان را به کار می‌گیرند اما نتیجه هرچه که باشد برایشان قابل‌قبول است و از عملکرد خودشان راضی هستند.

طبیعی است که این نوع از کمال‌گرایی نه‌تنها برای فرد آسیبی به همراه ندارد بلکه سبب رشد و پیشرفت روزافزون او نیز می‌شود.

اما کمال‌گرایان نابهنجار یا منفی همیشه استانداردهای خیلی بالا و غیرواقعی برای خودشان در نظر می‌گیرند و برخلاف کمال‌گرایان بهنجار، رسیدن یا نرسیدن به آن معیار برای این‌ها بسیار مهم‌تر است.

این افراد چه اینکه به خواسته و هدف خود برسند و چه اینکه به آن نرسند در هر دو صورت احساس خوبی ندارند زیرا همیشه مشغول مقایسه کردن خودشان با دیگران هستند.

جالب است بدانید که این‌ها بسیار بیشتر از دیگران تلاش می‌کنند و به موفقیت‌های خوبی هم دست پیدا می‌کنند اما هیچ‌گاه از وضعیت خود راضی نیستند. کمال‌گرایان منفی عادت دارند همیشه نیمه خالی لیوان را ببینند. 

کمال گرایی آفت حال خوش . مقاله ای از رضاحیدری روانشناس مثبت گرا در روزنامه اعتماد
کمال گرایی آفت حال خوش . مقاله ای از رضاحیدری روانشناس مثبت گرا در روزنامه اعتماد

این نوع از کمال‌گرایی آفتی است که به جان انسان‌ها می‌افتد و سبب می‌شود حتی زمانی که به موفقیت‌های خوبی هم‌دست پیدا می‌کنند حال خوشی نداشته باشند.

به عقیده روانشناسان هم تعیین اهداف خیلی بزرگ به علت وارد آوردن فشار روانی به افراد می‌تواند سلامت روان آن‌ها را به خطر بیاندازد.

افراد کمال‌گرا تفکر همه‌یاهیچ دارند و معتقدند که نتیجه‌ی هر کاری یا باید شکست باشد یا موفقیت کامل؛ موفقیت نصفه و نیمه آن‌ها را راضی نمی‌کند. در دو مثال زیر نمونه‌ای از افراد کمال‌گرا را به شما معرفی می‌کنیم.

مثال اول دانش‌آموز رشته علوم انسانی است که موفقیت را تنها قبولی در رشته روانشناسی یا حقوق دانشگاه علامه طباطبایی می‌داند. برای او قبولی در رشته‌های دیگر حتی در دانشگاه‌های دولتی هم موفقیت معنا نمی‌شود.

البته نباید بعد از مطالعه این پاراگراف به رتبه‌های تک‌رقمی کنکور برچسب کمال‌گرا بزنیم. موفقیت چیز بدی نیست اما زمانی به ما آسیب می‌رساند که ما فقط ۱۰۰ را به‌عنوان عدد درست‌وحسابی در نظر بگیریم و ۹۹ را آدم حساب نکنیم.

مثال دوم جوان مجردی است که تن به ازدواج نمی‌دهد و منتظر است تا یک ازدواج تمام‌عیار با یک فرد بی‌عیب و نقص داشته باشد. الآن هم که در سن ۴۵ سالگی به سر می‌برد هنوز هم حاضر به ازدواج نیست و معتقد است که همسر آینده‌اش باید دکتر یا مهندس باشد و اصلاً کمتر از این‌ها را آدم به حساب نمی‌آورد.

بی‌شک یکی از علل تجرد جوانان در جامعه ما همین کمال‌گرایی است.

افرادی که در این دو مثال به آن‌ها پرداختیم نمونه‌ای از کمال‌گرایان منفی هستند که همیشه به دنبال کامل‌ترین‌ها هستند.

هرچند کمال‌گرایی به‌مرورزمان تبدیل به یک سبک شخصیتی می‌شود اما برای رهایی از دام آن راهکارهایی هم وجود دارد.

یکی از راهکارهای نوشتن ویژگی‌های مثبت خودمان است تا هرچند وقت یک‌بار به خودمان یادآوری شود که چه ویژگی‌های مثبتی داریم.

تعیین اهداف منطقی و بررسی مسائل و مشکلاتی که در راه رسیدن به آن‌ها داریم از دیگر مواردی است که برای رهایی از کمال‌گرایی می‌توانیم انجام دهیم.

اگر بخواهیم حال خوشی داشته باشیم هیچ‌گاه نباید خودمان را با دیگران مقایسه کنیم؛ پس مقایسه نکردن هم یک راهکار برای خلاص شدن از کمال‌گرایی است.

از دیگر تکنیک‌های کاربردی و البته جالب انجام برخی کارها به‌صورت ناقص و ناتمام است. کسانی که به کمال‌گرایی دچار هستند باید گاهی کارهایشان (آن‌هایی که اهمیت حیاتی ندارند) را به‌صورت ناقص انجام دهند تا این باور که هر کاری باید به کامل‌ترین شکل ممکن انجام شود در ذهن آن‌ها تکانی بخورد و تغییر کند.

به‌عنوان‌مثال گاهی بدون هیچ‌گونه آمادگی قبلی از خانه بیرون رفته و به تفریح کردن در دل طبیعت بپردازید.

کمال گرایی آفت حال خوش . مقاله ای از رضاحیدری روانشناس مثبت گرا در روزنامه اعتماد
کمال گرایی آفت حال خوش . مقاله ای از رضاحیدری روانشناس مثبت گرا در روزنامه اعتماد

ناگفته نماند که انتخاب اهداف چالش‌برانگیز و تلاش برای رسیدن به آن‌ها بسیار خوب و پسندیده است اما باید به این نکته هم دقت کنیم که محدودیت‌هایی هم در این مسیر داریم و گاهی نمی‌توانیم به تمام خواسته‌های خود برسیم.

پس چه‌بهتر که در کنار تلاش برای رفع نقص‌هایمان از داشته‌هایمان هم لذت ببریم و سپاس‌گزار خداوند منان باشیم.

 

درباره ی رضا حیدری

مطلب پیشنهادی

شادی کجاست؟ – روزنامه وقایع استان

شادی کجاست؟ رضا حیدری؛ روانشناس مثبت‌گرا این مقاله در روزنامه وقایع استان به چاپ رسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *